Investice do cizích měn aneb co dnes nakupovat
Investování do cizích měn je možností diverzifikovat své investiční portfolio, a snížit tak riziko nejen inflace, ale i výkyvů na trzích vlastní měny. Jak je to ale s investicemi do cizích měn v dnešní době? A vyplatí se vůbec?
Jak investovat
Existuje několik způsobů, jak investovat do cizích měn. Jedním z nejjednodušších způsobů je nákup hotovosti v jiné měně a její držení jako investice. Další možností je investování do fondů, které se specializují na cizí měny, jako jsou fondy obchodující s devizami nebo fondy s měnovým zabezpečením. V neposlední řadě je možné investovat do akcií, dluhopisů a jiných aktiv, která jsou denominována v cizí měně. Investoři mohou profitovat z růstu hodnoty aktiv a zároveň z případného růstu hodnoty měny.
Cizí měny, do kterých investovat
V poslední době se v souvislosti s nákupem cizích měn skloňují slova, jako kurz zlotý a forint. Obě měny by totiž mohly začít těžit ze snižování cen plynu, přístupu ke zmraženým fondům Evropské unie i oslabení amerického dolaru.
Naopak kurz dolaru je v posledních měsících oslaben, a to především kvůli problémům některých amerických bank a důvěře ve stabilitu bankovního sektoru.
Hodnota cizí měny v době krize
V dobách krize a všeobecné paniky může docházet k výraznějším kurzovým výkyvům. Ty jsou ale v naprostém rozporu s naší prvotní motivací, kterou je hledání stability. Dalším jevem, který může velmi negativně ovlivnit spekulativní směnu peněz, je takzvaný spread, což je rozdíl mezi cenou při nákupu a prodeji měny.
Z dlouhodobého hlediska je držení zahraniční měny rozumným diverzifikačním nástrojem, který lze pozitivně využít, ale pouze v případě, že nás situace netlačí k nevýhodnému prodeji. Pokud tedy investujeme v zahraničí do akcií, dluhopisů nebo fondů, musíme počítat s kurzovým rizikem nebo s náklady na zajištění proti měnovým výkyvům.