Jak vybrat studentský účet a na co si dát pozor?
Studentský účet má za úkol sloužit jako výhodný běžný účet studujícím. Při výběru účtu se kromě nulových nebo nízkých poplatků studenti soustředí také na bonusy a moderní služby. Jak ale takto všestranně výhodné konto vybrat a na co si dát pozor?
Pro koho je určený studentský účet?
Studentský účet je určený studentům českých vysokých škol, obvykle s trvalým pobytem v České republice. Mohou jej tedy využívat i cizinci, kteří zde trvalý pobyt mají. Banky u tohoto typu účtu většinou limitují horní věkovou hranici, často se tak setkáte s maximální věkovou hranicí 27 let.
Při výběru studentského účtu se také můžete setkat s rozlišením účtů dle studentů středních a vysokých škol, nebo dokonce jazykových či vyšších odborných. Naopak některé banky nemají limity téměř žádné a studentské konto u nich funguje spíše jako běžný účet bez podmínek.
Podle čeho účet vybírat?
Před samotným výběrem studentského účtu se nejprve zaměřte na banku, u které si plánujete účet založit. Ujasněte si, k čemu vám bude konto sloužit a jaké jsou vaše priority. Stačí vám klasický účet bez poplatků a bez zbytečných funkcionalit -? Nebo jste náročnější a máte zájem o nadstandardní služby?
Při výběru si sepište na papír tyto základní parametry:
- Přehledné internetové a mobilní bankovnictví
- Poplatková politika banky a nabídka služeb k účtu
- Dle preferencí osobní kontakt na pobočce nebo správa online
- Intuitivní webové stránky a sazebník
- Stabilní bankovní instituce pod dohledem ČNB
- Hustota sítě bankomatů a poboček
Recenze běžného účtu
Pokud vámi vybraný účet splňuje všechny požadované parametry, ještě si jej prolustrujte na internetu a pročtěte si recenze běžných účtů, které mohou být modifikovány i pro studenty. Z komplexních recenzí zjistíte veškeré potřebné informace a dozvíte se zkušenosti ostatních klientů.
Co potřebujete k založení?
K založení studentského účtu je obvykle nutné předložit občanský průkaz a druhý doklad totožnosti. Většina bank také požaduje předložení platného potvrzení o studiu či studentské průkazky. V některých případech je podmínkou také minimální vklad, od toho banky ale již většinou upouští.
A zase ty poplatky
Studenty při výběru účtu nejčastěji zajímá, kolik za něj budou platit. Studentské účty naštěstí bývají bez poplatků za zřízení a vedení. Ale může se stát, že ostatní služby budou zpoplatněné. Zaměřte se zejména na tyto poplatky:
- Zřízení, vedení a zrušení účtu
- Výběry z bankomatů v ČR a v zahraničí
- Příchozí a odchozí tuzemské transakce
- Výběr na české a zahraniční pobočce
- Vedení platební karty, příp. druhé karty
Pokud jste cizinec, studujete v zahraničí nebo jste pouze na stáži v cizině, určitě neopomíjejte ani ceník pro zahraniční platby.
Soustřeďte se zejména na:
- Odchozí úhrada – SEPA platba nebo Europlatba
- Příchozí úhrada – SEPA platba nebo Europlatba
- Zahraniční platby (příchozí/odchozí)
Pokud právě studujete, asi spíš toužíte po co nejlevnějším účtu a nepotřebujete prémiové bankovní produkty a služby. Proto si vždy zkontrolujte, co se s bankou právě chystáte sjednat, abyste zbytečně neplatili za služby, které ve skutečnosti nepotřebujete.
Jaké jsou výhody studentských účtů?
Hlavními výhodami studentského účtu bývá vedení účtu, vydání debetní karty a zasílání výpisů zdarma. Dalšími výhodami pak jsou tuzemské transakce bez poplatků a široká nabídka doplňkových služeb na míru studentům – od možnosti založení kontokorentu, až po výhodné sjednání spoření, příspěvky a bonusy.
Také nesmíme opomenout získání studentského úvěru s výhodnou úrokovou sazbou a budování úvěrové historie. Mladé a dynamické banky navíc všem svým klientům nabízí moderní a intuitivní internetové či mobilní bankovnictví, které jim výrazně usnadní správu financí.