Jak si vybrat bezpečnou a prověřenou nebankovní půjčku?
Nebankovní půjčky jsou na jednu stranu velmi lákavé a mnohdy i výhodné, zvláště když se jedná o ty, jenž jsou napoprvé zdarma. Na druhou stranu je u těchto úvěrů zvýšené riziko, že se stanete obětí podvodu – mnoho lidí při sjednávání půjčky nepřemýšlí a sáhnou hned po první nabídce, která jim přijde pod ruku. Pokud zrovna přemýšlíte nad tím, že byste si zažádali o nebankovní úvěr, přečtěte si naše rady, jak vybrat skutečně bezpečnou a prověřenou půjčku, u níž vám nebude hrozit žádné nebezpečí.
1)Použijte některý z internetových srovnávačů
Nejrozumnějším řešením při hledání nebankovní půjčky je použití některé z internetových stránek, věnující se nezávislému srovnání půjček. Jedná se o portály, jako jsou např. PůjčkyHned.cz, CoolPůjčky.cz nebo ParádníPůjčky.cz – všechny tyto weby se zaměřují na velmi podrobné srovnání bankovních i nebankovních úvěrů a navíc na nich naleznete různé druhy úvěrových produktů. Na jednom místě se tak můžete podívat na nejlepší sms půjčky, rychlé půjčky, půjčky bez kontroly registru, půjčky bez dokládání příjmů, půjčky před výplatou, hotovostní půjčky a mnoho dalších.
2)Půjčujte si jen tehdy, když jste si jistí, že úvěr dokážete včas splatit
Ještě než si žádost podáte, spočítejte si, zda půjčku dokážete splatit včas podle daných podmínek. Je třeba si uvědomit, že u nebankovních půjček jsou nejen vyšší úroky a poplatky, ale mnohdy také vysoké pokuty za nesplácení. Z malého dluhu tak může vzniknout velký a i z malé půjčky se po čase může stát vysoký dluh, končící např. exekucí.
3)Nebankovní úvěry si sjednávejte vždy online, po telefonu může jít o podvod
Dnes už je naprostým standardem, že nebankovní půjčky se dají sjednat z pohodlí domova přes internetové stránky. Každá solidní úvěrová společnost svůj web má a umožňuje podání žádosti přes internetové rozhraní. Určitě tak nemusíte nikam telefonovat, nehledě na to, že jedním z častých podvodů jsou právě telefonické linky s vysokým tarifem, kdy vás jediný hovor může přijít na stovky až tisíce korun.
4)Zaměřte se i na možnost prodloužení půjčky nebo na výši případných sankcí
Pokud sami víte, že vaše finanční situace je složitá a může se stát, že se zpozdíte se splátkou, raději si předem zjistěte, jaké má daný poskytovatel pokuty za pozdní splácení nebo zda umožňuje prodloužení úvěru. U malých nebankovních půjček je obvykle prodloužení možné, vždy je ale nutné nejdříve uhradit příslušný poplatek. Ten byste vždy měli najít v sazebníku uvedeném na webových stránkách úvěrové společnosti.
5)Nikdy neplaťte za půjčku poplatek předem
Za poskytnutí půjčky se poplatky předem prostě nevybírají – to je pravidlo, které platí jak u bankovních, tak i u nebankovních úvěrů. Pokud tedy po vás poskytovatel bude chtít zálohu předem, rozhodně ji neplaťte – je pravděpodobné, že jde o podvod a žádnou půjčku od něj nikdy nedostanete. Jedinou výjimkou v tomto směru je tzv. registrační (nebo ověřovací) poplatek ve výši jedné koruny – ten občas některé firmy vyžadují, aby si mohli ověřit, že máte vlastní bankovní účet.
6)Dejte si pozor na skryté poplatky
Někteří poskytovatelé nebankovních půjček účtují svým klientům různé skryté poplatky, které jsou psané malým písmem nebo schované tak, aby si jich žadatelé předem nevšimli. Na tuto věc si dávejte pozor a preferujte raději tradiční úvěrové společnosti, které žádné skryté poplatky nemají – např. půjčka Cofidis, ale i mnoho dalších.
Výběr nebankovní půjčky je opravdu třeba důkladně promyslet a zvážit všechna pro a proti. Mnoho lidí si půjčuje zcela bezmyšlenkovitě, sjednávají si jednu půjčku za druhou a pak mají velké starosti s jejich splácením. Spousta případů pak končí i exekucí, nebo osobním bankrotem, což také nic příjemného. Vždycky si prosto půjčujte zodpovědně, pouze tehdy, když už není jiná možnost a pouze od prověřených úvěrových společností.